اکچویتور پنوماتیک آتکو Atco


بازرگانی تکنو کنترل وارد کننده و تامین کننده ولوهای صنعتی.
لطفا جهت دریافت مشخصات فنی و قیمت اجناس با کارشناسان فروش بازرگانی تکنوکنترل تماس حاصل فرمائید.
مدیر فروش : عرفان حکیم زاده

یکی از تکنولوژی های پیشرفته معرفی شده در اواخر 1980 تکنولوژیHARTمی باششد که نام ان از حروف اول کلمات در عبارت Highway addressable remote transmitter گرفته شده است.
هدف از استانداردHARTایجاد یک روش ارتباطی بین دو دستگاه اندازه گیری از طریق همان دوسیم استفاده شده برای انتقال سیگنال ابزار دقیق انالوگ 4-20میلی امپر می باشد.

به عبارت دیگر ،
هارت یک استانداردارتباطی ترکیبی است،که یک کانال از اطلاعات توسط مقدار انالوگ سیگنال20-4 میلی امپر دی سی منتقل شده ،و کانال دیگر برای ارتباط دیجیتالی می باشد که به وسیله ان می توان بسیاری از متغیر های دیگر را با استفاده از پالس های جریانی معرف باینری مقدار بیت 0 و 1 انتقال داد. پالس های جریان دیجیتال بر روی سیگنال جریان DC انالوگ سوار شده اند،به طوری که همان دو سیم هر دو اطلاعات دیجیتال و انالوگ را توامان حمل می کند.

مفهوم اساسی هارت(HART)
با نگاه به یک لوپ تغدیه شده ای (Loop powered)استاندارد دو سیمه المان هایی همچون ترانسمیتر ، منبع تغدیه DC، و معمولا یک مقاومت 250 اهم دیده می شود. این مقاومت برای ایجاد یک سیگنال 1 تا 5 ولت قابل خاندن توسط هر نشان دهنده ی دریافت کننده ی ولتاژ، کنترلر، یا رکوردر می باشد.

در این مدار وظیفه اصلی ترانسمیتر تنظیم جریان بر روی مقدار معرف متغییر فرایند اندازه گیری شده (مثل فشار، فلو، دما،..)می باشد،به طوری که ترانسمیتر از یک رنج 4-20 میلی امپر استفاده می کند.
در ابزار دقیق صنعتی دستگاه هایی که از طریق لوپ تغذیه می شوند بسیار رایج هستند،چرا که ان ها اجازه می دهند هم تغذیه و هم اطلاعات انالوگ بر روی یک زوج سیم منتقل می شود.

با ظهور ترانسمیتر های مبتنی بر میکرو پروسسور،برای تکنسین های ابزار دقیق این امکان به وجود امد که پارامتر های درون ترانسمیتر (مقادیر رنج،مقادیر میرائی و غیره ) را به صورت دیجیتالی پیکر بندی کرده و از ترانسمیتر برای الارم های خود تشخیص پرسوجو کنند. هر چند به منظور استفاده کامل از قابلیت های دیجیتال ، باید روشی برای ارتباط دیجیتال با ترانسمیتر و بر روی همان دوسیم استفاده شده برای انتقال سیگنال 4-20میلی امپر وجود داشته باشد.

در غیر ایصورت تنها راه دسرسی به این ارایه غنی از داده های دیجیتال درون ترانسمیتر اتصال یک دستگاه ارتباطی (Communicator Device) به یک پورت خاص قرار گرفته بروی خود ترانسمیتر است،که با توجه به این که این ترانسمیتر ها در محیط های صنعتی استفاده می شوند این مطلب ناخوشایند می باشد.چرا که این ترانسمیتر ها معمولا در مکان های الوده نصب شده و اغلب دسرسی به انها سخت است،به طوری که اگر یک کامپیوتر شخصی و یا دیگر دستگاه های ارتباطی را نگه داشته باشیم کار مشکل تر نیز خواهد بود.
بنابراین پروتکل ارتباطیHARTبرای رفع این نیاز متولد شده است،HARTداده های دیجیتال را در طول سیم لوپ و به شکل سیگنال AC سوار شدهبر روی سیگنال جریان 4-20 میلی امپر دی سی انتقال می دهد. مودم قرار گرفته در داخل ترانسمیتر هوشمند این سیگنال های AC را به بیت های باینری وبالعکس ترجمه می کند.

حال،تکنسین ها ابزار دقیق می توانند به سادگی با اتصال یک دستگاه ارتباطیHARTبه هر نقطه از طول کابل دوسیمه با ترانسمیتر های مبتنی بر میکروپروسسور گفتگو کنند،حتی در دور ترین نقطه از ترانسمیتر یعنی جایی که کابل به سخت افزار سیستم کنترلی (کنترلر نصب شده در پانل ،PLC,DCS و غیره ) ترمینال می شوند.
توانایی انتقال داده های دیجیتال بر روی همان دو سیم استفاده شده برای تغذیه DC و سیگنال انالوگ امکان بهره برداری از طیف جدید و وسیعی از امکانات را میسر خواهند کرد. با این تفاضل ،ترانسمیتر نصب شده در سایت علاوه بر انتقال سیگنال انالوگ که نشان دهنده ی متغیر فرایند اصلی می باشد توانای انتقال اطلاعات خود شخصی (Self diagnostic )، گذارش وضعیت،الارم ها،و حتی چندین متغییر فرایند را نیز خواهد داشت.
با اتصال دیجیتال ، تنها محدودیت سرعت داده (نرخ داده)است و نه کمیت ان،در واقع حتی این امکان وجود دارد که سیستم کنترلی با استفاده از همین پروتکل دیجیتال ، اطلاعات را به ترانسمیتر منتقل کرده، و بااستفاده از این کانال داده ای دیجیتالی بین رنج های اندازه گیری مختلف از پیش تنظیم شده سوئیچ کند،و ویژگی خاصی (همچون مشخص سازی ریشه دوم ،میرایی و غیره) را به طور اتوماتیک و از راه دور فعال کند.
یک ترانسمیترHART،به یک میکرو کنترلر داخلی مدیریت کننده ی وظایف مجهز شده، که این کامپیوتر کوچک با سوار کردن سیگنال AC (پالس جریان در مد ارسال، پالس های ولتاژ در مد دریافت) بر روی همان دو سیم حامل سیگنال انالوگ 4-20 میلی امپر و تغذیه DC قادر به ارسال و دریافت داده های دیجیتال می باشد .
هر کامپیوتر متصل شده به لوپ به یک مودمHARTمجهز شده و به یک نرم افزار پیکربندی نیاز دارد ،به طوری که یک دستگاه مناسب را توصیف می کند (Device Description) که اگر به صورت موازی به ترمینال های ترانسمیتر متصل شده باشد می تواند با ترانسمیترHARTارتباط برقرار کند

حال این کامپیوتر خارجی با استفاده از مخابره ی داده های دیجیتال توانایی مانیتور کردن جزئیات عملکرد ترانسمیتر ، پیکر بندی ترانسمیتر ،عوض کردن رنج اندازه گیری ،و انجام مجموعه ای از توابع اضافی را خواهد داشت.
توصیف دستگاه (Device Description ) یا اصطلاحات فایل DD، مشابه فایل درایور پرینتر ،اسکنر ، یا هر دستگاه جانبی پیچیده دیگر می باشد که به کامپیوتر یاد می دهد که چگونه باید پارامتر های درون میکرو کنترلر دستگاه های فیلد (Field instrument) دسترسی پیدا کند.

بدون یک فایل DD مناسب بارگذاری شده بر روی کامپیوتر ،ممکن است بسیاری از پارامتر ها دستگاه فیلد غیر قابل دسترس باشند.
یک جایگزین مناسب برای کامپیوتر شخصی و مودم هارت یک دستگاه دستی خاص است کهHART communicatorنامیده می شود. دو مدل مختلف از این دستگاه(HART communicator 375وHART communicator 475) که در ایران رایج ترین می باشد.

این بخش دستورالعمل هایی را در خصوص ویژگی های اساسی و عملکردهای هارتکالیبراتور 475ارائه می کند. همچنین اطلاعاتی در خصوص مونتاژ ، اجزاء ، شروع به کار ، ورود به حالت آماده به کار، خاموش کردن ، تنظیمات ، برنامه های کاربردی و نگهداری و محافظت ازهارت کالیبراتور 475ارائه می کند. عملکرد توصیف شده در این بخش بر اساس سیستم نرم افزاری نسخه 3.9 است

اینCommunicatorکه از دستگاه هایHARTوFOUNDATION fieldbusپشتیبانی می کند، به شما اجازه می دهد که دستگاه های خود را پیکر بندی ، نگهداری یا عیب یابی کنید. در واقعCommunicatorیک دستگاه همراه می باشد که با تجهیزات ابزار دقیقی میکروپروسسوری و سازگار باHartارتباط برقرار می کند. لازم به ذکر است که پروتکلهارتدرسال 1989 معرفی گردید و در بسیاری از کاربردهای صنعتی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت .این پروتکل امکان برقراری ارتباط دو طرفه حتی در مناطق خطرناک را فراهم می سازد. پروتکلهارتامکان استفاده از دو master را فراهم می کند یکی کنسول یا ایستگاه مهندسی موجود در اتاق کنترل و دیگری دستگاهی برای اجرای عملیات در سایت مثلا یک laptop یا یک ترمینال دستی . هنگام استفاده ازCommunicatorبرای ارتباط برقرار کردن با دستگاه ها ، تمام استانداردها و رویه های مناسب با موقعیت را دنبال کنید. عدم تطابق ممکن است منجر به خسارت به دستگاه یا آسیب شخصی شود.

اینCommunicatorشامل یک صفحه نمایش لمسی LCD رنگی ، یک باتری یون لیتیوم (ماژول برق) ، یک پردازنده 3 SH ، اجزای حافظه ، کارت سیستم و مدارهای اندازه گیری و ارتباطی یکپارچه می باشد. همچنین اینCommunicatorاز چندین زبان پشتیبانی می کند. برای اطلاعات بیشتر، فایل readme همراه باField Communicatorرا مشاهده یا به سایت www.fieldcommunicator.com مراجعه کنید.Communicatorبرای کار با طیف گسترده ای از دستگاه هایFOUNDATION fieldbusوHARTمستقل از سازنده دستگاه طراحی می شود. قابلیت تعامل دستگاه از طریق فناوری توضیحات الکترونیکی که توسط بنیاد ارتباطاتHARTوFOUNDATION fieldbusپشتیبانی می شود ، به دست می آید. تست پایه بر روی تمام توضیحات دستگاه انجام می شود. از هر سازنده دستگاه خواسته می شود که تایید کند که دستگاه های آنها به طور کامل با475 Field Communicatorتست شده اند. اگر تاییدیه دریافت نشود و شما تلاش کنید تا با یک دستگاه تست نشده ارتباط برقرار کنید ، یک پیام هشدار نمایش داده می شود

استفاده از صفحه نمایش دستگاه :

صفحه نمایش لمسی و صفحه کلید به شما امکان انتخاب آیتم های منو و ورود متن را می دهد. برای انتخاب یک آیتم منو از قلم ارائه شده یا کلیدهای پیمایش بالا و پایین روی صفحه کلید استفاده کنید. در منوی اصلیField Communicatorو در بخش تنظیمات به یک آیکون ضربه بزنید یا Enter را فشار دهید تا آیکون انتخاب شده باز شود. در منوهای دیگر روی آیتم انتخاب شده روی صفحه نمایش دو بار ضربه بزنید یا کلید پیمایش راست روی صفحه کلید را فشار دهید تا یک آیتم از منو باز شود.

احتیاط: تماس با صفحه لمسی تنها با آیتم های باریک و ترجیحا قلم خودCommunicatorانجام شود.ابزارهای تیز مانند پیچ گوشتی می تواند باعث آسیب به صفحه نمایش لمسی شود. تعمیر صفحه نمایش نیاز به جایگزینی کل مجموعه صفحه نمایش دارد که در یک مرکز خدمات مجاز امکان پذیر است.

از آیکون back برای بازگشت به منو قبلی استفاده کنید. برای پایان دادن به برنامه از آیکون Close در گوشه سمت راست بالای پنجره استفاده کنید. اگر صفحه نمایش لمسی به نظر نادرست برسد ، می توانید آن را دوباره کالیبره کنید.

استفاده از صفحه کلید:

از پنل ورودی نرم یا SIP صفحه کلید استفاده کنید.این پنل ورودی امکان ورود الفبایی با استفاده از صفحه نمایش لمسی را ایجاد می کند. بخش زیر دکمه های روی صفحه کلید475 Field Communicatorرا توصیف می کند.

نماد بلوتوث :

وقتی بلوتوث از پنجره Listen for PC فعال می شود، نماد بلوتوث روی صفحه کلید با نور آبی روشن می شود.475 Field Communicatorبرای استفاده از این قابلیت برای بلوتوث باید مجوز بگیرد.

کلید Power :

از این کلید برای روشن و خاموش کردن475 Field Communicatorیا برای قرار دادن آن در وضعیت standby استفاده می شود. از منوی تنظیمات شما می توانید گزینه پیش فرض را در حالت standby یا خاموش تنظیم کنید. هنگامی که شما کلید Power را به منظور روشن کردن475 Field Communicatorفشار داده و نگه میدارید ، چراغ سبز روی Power روشن می شود. تا زمانی که475روشن است این نور ثابت می ماند و هنگامی که475در حالت آماده به کار است ، این نور به آرامی چشمک می زند. اگر زمانی که داده های ارسال نشده وجود دارد یا یک شیوه دستگاهی در حال اجرا باشد و کلید Power فشار داده شود، یک پیام هشدار ظاهر می شود. روی OK ضربه بزنید تا475را در حالت standby یا خاموش داشته باشید یا روی Cancel ضربه بزنید تا به پنجره قبلی بازگردید. وقتی475در مد Listen for PC است یا وقتی برنامه کاربردی Scratch Pad باز است ، کلید Power غیرفعال می شود.

کلیدهای جهت دار :

4 کلید پیمایش جهت دار به شما امکان حرکت از طریق منوها و آیکون ها در برنامه ها را می دهد. به منظور انتخاب یک آیتم منو ، کلیدهای جهت دار بالا و پایین را فشار دهید. در منوی اصلی475و روی تنظیمات روی یک آیکون ضربه بزنید و یا کلید Enter را برای باز کردن منوی انتخاب شده فشار دهید. در تمام منوهای دیگر از کلید جهت دار راست برای باز کردن یک آیتم منو یا از کلید جهت دار چپ برای بازگشت به منوی قبلی استفاده کنید. متن آبی نزدیک کلیدها قابلیت های متناوب را نشان می دهد که می تواند با فشار دادن کلید Function فعال شود.

کلید Enter :

ین کلید به شما امکان باز کردن دکمه انتخاب شده روی یک پنجره یا یک آیکون روی منوی اصلی یا منوی تنظیمات475را می دهد. به عنوان مثال اگر وقتی دکمه Cancel روی یک پنجره انتخاب می شود و شما کلید Enter را فشار می دهید ، شما پنجره را می بندید.

کلید Tab :

این کلید به شما امکان حرکت بین کنترل های انتخاب شده روی یک پنجره را می دهد. با فشار دادن ، این کلید آیکون هایی را از چپ به راست در سراسر ردیف هایی روی صفحه نمایش انتخاب می کند.

صفحه کلید الفبایی :

این کلید به شما امکان ورود حروف ، ارقام و سایر کاراکترها مانند علائم نقطه گذاری را می دهد.475به طور خودکار تعیین می کند که کدام گزینه های متن بسته به ورودی لازم برای یک فیلد خاص در دسترس هستند. برای وارد کردن متن در حالت الفبایی ، دکمه صفحه دلخواه را در تکرار سریع فشار دهید تا از طریق گزینه ها برای نمایش حرف یا عدد مناسب حرکت کنید. به عنوان مثال به منظور تایپ حرف Z ، کلید 9 را چهار بار سریع فشار دهید. متن آبی نزدیک کلیدها قابلیت های متناوب را نشان می دهد که می تواند با فشار دادن کلید Function فعال شود.function در کلید الفبایی 5 در نسخه های آینده نرم افزار475فعال خواهد شد.

کلید Backlight :

این کلید به شما امکان تنظیم شدت صفحه نمایش لمسی را می دهد. 4 نوع تنظیمات مختلف وجود دارند. این شدت،شارژ باتری را تحت تاثیر قرار می دهد. برای شدت های بالاتر ، طول عمر شارژ باتری کوتاهتری مورد انتظار است. برای اطلاعات در مورد تایمرهایی که می توانند backlight را پس از دوره های غیرفعال تعیین شده خاموش کنند ، صفحه 24 را مشاهده کنید. این تایمرها می توانند به حفظ توان باتری کمک کنند.

کلیدFunction :

این کلید به شما امکان می دهد تا قابلیت های متناوب را روی کلیدهای انتخاب شده فعال کنید. این کلید برای نمایش آیکون ها اعمال نمی شود. متن آبی نزدیک سایر کلیدها روی صفحه کلید قابلیت متناوب را نشان می دهد. هنگامی که کلید Function فعال می شود ، نور نارنجی در گوشه سمت چپ کلید Function ظاهر می شود و اگر دکمه FN روی SIP (پنل ورودی نرم افزاری) نمایش داده شود، برجسته می شود. به منظور غیرفعال کردن عملکرد و خاموش کردن چراغ ، دوباره کلید Function را فشار دهید.